Mavic 2 Zoom Drons, Reāla Lietotāja Pieredze.

Jau kādu laiku man tirda doma padalīties savā nelielajā pieredzē lidojot un filmējot ar dronu, konkrētāk ar firmas DJI vienu no flagmaņiem- Mavic 2 Zoom.

DJI Mavic 2 Zoom un DJI Osmo Mobile 3

Ja runājam par to, ka, vai šī weblapa ir īstā vieta kur par šo rakstīt, tad, kāpēc gan ne?

Pilnīgi pašsaprotami, ka šis, samērā padārgais, aparāts nav domāts vienkārši, lai tikai padraiskotos un papriecātos par tā lieliskajām lidošanas spējām.

Šodienas tehnoloģijas ļauj aprīkot dronus ar lieliskām foto un video kamerām par pieņemamām cenām. Tātad, unikalitāte šim pasākumam ir tā, ka gandrīz ikvienam ir iespēja fotografēt vai filmēt no putnu skata un ieraudzīt sev blakus esošās vietas un lietas pavisam citādi. Gan jau reti kurš nav redzējis šādus video vai foto interneta dzīlēs vai pa TV.

Vai šo pasākumu var saistīt ar pasākumu “Darbs Internetā”?

Manuprāt, pilnīgi noteikti.

Pēc kāda laiciņa (dažam varbūt jau tas ir ļoti pazīstams un nesagādās nekādu problēmu), jūs apgūsiet iemaņas, lai nebūtu kauns ievietot savus samontētos video vai lieliskos foto skatus, publiskajā telpā.

Tas neierobežojas tikai ar visiem tik zināmo un populāro YouTube kanālu vai Facebook, kur nav nemaz tik vienkārši monetizēt jūsu materiālu. Ir lērums citu vietņu, kur ir pieņemamāki noteikumi.

Jebkurā gadījumā, ir jāsāk kaut ko darīt ievērojot konkrētās vietnes noteikumus vai TOS (Terms of service, jeb juridiskā vienošanās starp pakalpojuma sniedzēju un personu kura vēlas lietot šo pakalpojumu).

Vairums, kuri ir kaut ko fotografējuši vai filmējuši, savus materiālus arī ir publicējuši gan FB, gan YT un arī reizēm ir saskārušies ar dažādiem ierobežojumiem vai publicētā garadarba bloķēšanu.

 Tas ir normāli, izņemot dažādus aizliegtos materiālus, kā terorisma, porno, atklāta agresivitāte uc. Vairums dažādu remarku no YouTube vai FB varētu būt saistīti ar mūzikas izmantošanu un tas tiek atzīmēts kā Copyright claim (laikam latviski kā autortiesību pārkāpums). Nekas jau traģisks, vienīgais ka nevarēsi ievietot reklāmas, līdz kuru ievietošanas iespējai tavam kanālam vēl ilgs ceļš ejams. Jūsu kanāla apmeklējumam ir jābūt 4000 skatīšanas stundas gadā un vismaz 1000 kanāla abonētāju.

Ne jau vienmēr ir jācer uz Facebook vai YouTube naudas maisiem. Bieži vien tie skaistie skati no debesīm var piesaistīt pavisam negaidītus piedāvājumus. Klasiskie ir drauga kāzas, dzimšanas diena vai kristības. Kāpēc gan nepalūgt stundiņu tava laika lai uzklikšķinātu kaut ko no augšas? Pavisam cits skats. Profesionālie kāzu dronisti prasa samērā brangu naudu, bet kādu piecdesmitnieku galīgi nav žēl, un tas pat vēl čomam, vai čoma čomam.

Vēl samērā pieprasīts var būt skolas izlaidumi vai kāda kaimiņu bērna dzimenīte. Domāju, ka šis saraksts ir samērā plašs.

 Jā reklāmās ir pilns ar, tā saucamajiem, kāzu un viesību fotogrāfiem kuri pielieto arī dronus un daudzi to arī izmanto, jo tas ir šo cilvēku vai firmu bizness un cenas ir dažādas, bet ne visiem pa kabatai.

Ko es ar visu augstāk minēto gribēju pateikt ?

Laba, kvalitatīva drona esamība tavā arsenālā pilnīgi noteikti var būt kā papildus ienākuma un godīgs darbs internetā sastāvdaļa.

Tātad, apmēram nepilnu gadu atpakaļ es iegādājos DJI Mavic 2 Zoom dronu.

Nav ko slēpt, ka brīvas naudas apmēram 1300€, man nebija un izmantoju LMT bezprocentu kredītu. Ikmēneša maksa pilnīgi pieņemama un, pirkts tepat LV oficiāli ar garantiju blā, blā.

Mana lidošanas prasme- nulle, filmēšanas un fotografēšanas iemaņas varbūt nedaudz virs šī cipara. Tomēr ir bijuši gandrīz visu modeļu iPhoni, krievu laikos pat Zenit filmiņu spoguļkamera kamera un, gadus padsmit atpakaļ, Canon digitālā kamera.

No sākuma gan tā kā vajadzēja (vēl tagad daudz vajag) iemācīties pacelties no zemes, vismaz līdz koku galotnēm. Sāku gan ar, jau pieminēto, YouTube padomu un informācijas meklēšanu.

Dronu pasaule aug straujos tempos, un arī informācija par to pielietošanu ir gana apjomīga. Tagad gan nedaudz grūtāk izlobīt, kas ir derīgs, bet kur nav jēgas tērēt laika vai iegūt maldus informāciju. Tas gan būs jāatstāj katra paša izvēlei, jo meklēšanas un vērtēšanas kritēriji nereti var atšķirties atkarība no personīgās pieredzes attiecībās ar Google.

Dabiski, ka pirksti niezēja un gribējās ātrāk tikt pie praktiskās puses, jo Mavic 2 Zoom tehniskie dati likās iespaidīgi. Kas gan gandrīz ikvienam no sākuma visvairāk interesē?

Cik tālu tad var aizlidot?

Eiropas modelim tas cipars ir 5 km pie ideāliem laika apstākļiem (Amerikāņu versijai esot 7 km). Šis rādītājs galvenokārt ir saistīts ar signāla stabilitāti un stiprumu starp vadības pulti un pašu lidaparātu.

Uzreiz, pēc manas pieredzes reālajā dzīvē. Esmu virs atklātas jūras lidojis filmēt kuģus un 4,7 km attālumā signāla stiprums vēl bija pilnīgi stabils, lai pārraidītu attēlu uz iPhoneX displeju, kurš ir ievietots un savienots ar DJI Mavic 2 pulti, ar kura palīdzību notiek drona vadība un filmēšana.

Šādos gadījumos gan vairāk jāuztraucas un jāseko līdzi drona akumulatora rādītājiem, lai pietiktu degvielas atgriezties atpakaļ, vai sliktākajā gadījumā, līdz drošai vietai uz sauszemes. Te uzreiz padoms, sekojiet vēja virzienam un stiprumam, ņemot vērā to, ka tas var negaidīti izmainīties, it sevišķi lidojot virs jūras.

Nevajag uzreiz krist panikā, kad uz displeja parādās informācija par RTH (return to home vai atgriezties mājās). Ja ir nepieciešamas vēl pāris minūtes, lai pabeigtu noķert labus kadrus, droši, parasti šis Warning ir ar samērā drošu laika rezervi.

Patiesības labā gan jāsaka, ka jušana nav no tām patīkamākajām, kad tev baterijas indikators rāda ap 40%, tu lido pa taisno atpakaļ no 4 km attāluma virs jūras, bet liekas, ka distance sarūk daudz lēnāk, nekā plok degviela tavam dronam. Tas tev nav lidot virs pļavas vai pat meža, kur sliktākajā gadījumā, tu uzkārsies kādā no zariem (man arī ir pieredze) un sabojāsi kādu propelleri, kuri ir brīvi nopērkami par 12€ par pāri. Apakšā ir ūdens, un, ja kvadkopters ar tukšu bāku nosēdīsies H2O, tad…tad jāpērk jauns.

Starp citu, tā joka pēc, esmu lasījis tādu atziņu vai joku dronistu forumos, ka “Par daudz maz īsta drona pilotu var uzskatīt tikai tos, kuri ir pazaudējuši vai sadauzījuši vismaz vienu lidaparātu.”

Okei, ievadam šodienai pietiks.

Turpinājums sekos.

______________________________________________________________________________

2020. gada 29. augusts

Kā jau solīju, turpinājums sekos. Es jau gan neminēju cik ātri tas būs, bet, labāk vēlāk nekā nekad.

Tātad , ir pagājis laikam vēl kāds pus gads kopš iesāku šo DJI Mavic 2 Zoom drona lidošanas un filmēšanas personīgās pieredzes aprakstu.

Droši vien ne visu uzreiz atcerēšos kas ir bijis par šo laiku, bet kaut ko varbūt arī atzīmēšu. Ja interesē nedaudz detalizētāk, tad variet apskatīt manā Eng lapā šeit.

Uzdodot pats sev jautājumu- Vai man vēl patīk šis hobijs vai nodarbe, tad atbilde viennozīmīgi ir-JĀ!.

 Varbūt es to daru nedaudz retāk, bet, domāju, nedaudz kvalitatīvāk.

Ar šo es domāju ne tik daudz uzņemtā materiāla video un foto profesionālismu, tur man daudz vēl ko apgūt, bet gan to, ko redzēs cilvēki, kuri video vai bildi skatīsies.

Dabiski, ka cilvēku gaumes ir samērā dažādas un, dažiem kuģīši jūrā vai tauvošanās ostā būs neinteresanti skatīties, bet maniem darba kolēģiem reizēm tas var būt pat noderīgi un interesanti.

Es arvien biežāk cenšos atrast ko tādu, kas man pašam tiešām liekas interesanti ( ceru, ka mana gaume pārsvarā ir bāzēta uz līdzīgu ar citiem cilvēkiem).

Pērn Augustā man tuvā ģimenes radu pulciņā bija četras kāzas, kur es, samērā brīvprātīgi ari palidinājos ar dronu un šo to pafilmēju, lai pēcāk samontētu daudz maz sakarīgā materiālā. Ilgi nevilcinoties, jau pēc nedēļas, es samontēju pa YouTube rullītim, kur tika izmantoti arī citu kāzu viesu foto video.

 Neviens, vismaz atklāti, nav teicis ka nepatīk, kaut gan pašam, vēlāk pārskatot likās, ka šur tur varēju daudz labāk samontēt, vai vispār kādus kadrus nelikt.

Lai arī šie materiāli nav publiski pieejami ikvienam YouTube skatītājam (Unlisted), daži arī ir padalījušies un esmu saņēmis samērā pozitīvas atsauksmes.

Kā jau minēju, es vēl tikai mācos un man ir bijušas vismaz divas, samērā nesāpīgas, avārijas. Abas saistītas ar kokiem. Varat apskatīt šeit un arī

Sevišķi te nav ko komentēt, viss redzams video un mācība kaut kāda arī gūta.

Nesen daļēji īstenoju savu vēl vienu senu sapnīti, iegādājos par ļoti pieņemamām $$$, un, visādi citādi lieliskiem noteikumiem, buru jahtiņu. Lieljūras gan ar to nearšu, bet burāt prieku izjust var pilnīgi noteikti.

Dabiski, ka pirksti niez palidot un pafilmēt burāšanu no augšas, kā nekā divas sezonas sekoju Volvo Ocean Race regatei apkārt pasaulei. Es pat piedalījos virtuālajā regatē (Virtual Regatta) onlainā, kur, kopā ar lieliskajām Volvo 65 jahtām izceļoju visus okeānus. Tur redzēju, kā ikvienas jahtas reportieri augstākajā līmenī lido, filmē un pilotē ar droniem.

Pilnīgi viennozīmīgi, ka tādus trikus es diez vai varēšu veikt, bet kaut kas un kaut kad ir jāmēģina.

Nu tad es, ar samērā lielu piesardzību, arī mēģinu sākt. Esmu jau pacēlies un nolaidies gan uz savas maziņās jahtiņas, gan, pavisam nesen, arī atklātā jūrā to pamēģināju no mana klases biedra lieliskās buru jahtas “KRISTA” (DUFOUR 36 Performance) atklātā jūrā.

Procedūra nav sevišķi grūta, ja ir otrs cilvēks, kurš saķer dronu nolaižoties. Ja peldlīdzeklis nav gaitā, tad to samērā viegli var izdarīt arī viens. Tas gan pie noteikuma, ja nešūpojas.

Jūrā gan šādi apstākļi ir samērā reti un ķērējs, manuprāt, būtu ļoti ieteicams. Un vēl, tā kā uz buru jahtas ir daudz dažādas vantis, štagas, falles un citādi šķēršļi, tad ir jābūt ļoti uzmanīgam. Kaut kur aizķeroties, rezultāts var būt ļoti bēdīgs- iekrist jūrā vai upē. Ja uz klāja, tad štrunts, potenciālie bojājumi parasti ir labojami. Iekrītot jūrā- jāpērk jauns.

Šo to no manas nelielās burāšanas-dronēšanas varat palūkot arī Igauņu salu braucienā un, iesākums uz Lielupes ūdeņiem. Man jau top lielisks asistents, kurš nebaidās no propelleriem.

Šoreiz, noslēdzot manu nelielo turpinājumu par droniem, nedaudz par to ko lietoju un kā izmantoju video-foto apstrādāšanas programmas.

Tā kā esmu Apple fans, tad arī izmantoju šī brenda produktus. Sākumā lietoju Apple iMovie, kas ir gana labs, un varbūt arī līdz šim to būtu lietojis, bet man bija iespēja tikt pie The Final Cut Pro X video apstrādāšanas softa. Tā ir profesionāla līmeņa programma, kuru es vēl līdz šim pilnībā neesmu apguvis, bet soli pa solītim mācos.

Daudzi gan izmanto Adobe Premiere Pro un to dikti slavē. Var jau būt, kaut gan, sevišķi lielas starpības tur, manuprāt, nav. Es lietoju MacBook Pro (16-inch, 2019) un Final Cut Pro ir okei.

Nereti filmējot krāsas un toņi ir samērā neskatāmi, tad man dažādu forumu un Facebook grupu kolēģi ieteica pielietot LUT (Look Up table). Tie ir dažādas krāsu korekcijas programmiņas, kurus integrējot, tiek dažādi uzlaboti vai izmainīti oriģināli uzfilmētie materiāli.

Neiedziļināšos detaļās, kuras pats vēl ne visai esmu apguvis, es pēdējā laikā ar LUT ne visai aizaujos, ja nu vienīgi, ir galīgi tumšas vai gaišas bildes. Pilnīgi noteikti, ka profesionāļi, skatoties manus video vai FB bildes, varētu daudz ko komentēt, nopelt vai ieteikt ( kas ir apsveicami), bet es vairāk ieklausos parasta skatītāja atsauksmēs. Es negrasos izrauties pro pirmajās rindās, kaut gan galīgu fufeli arī nav patīkami rādīt cilvēkiem.

Vai esmu par šo pusotru gadu kļuvis labāks? Domāju, ka, ja cilvēks kaut ko dara un dara to ar prieku, tad tas, kaut nedaudz, ir neizbēgami. Man joprojām sagādā prieku un baudu lidot un veidot gatavu materiālu kas, ceru, ir patīkami skatīties arī citiem.

Kaut kad varbūt vēl.

2 Comments

  1. Mārtiņš

    Andrej manuprāt tavi video ir ļoti labā kvalitātē un nekāda krāsu uzlabošana tur nav nepieciešama. Vai tad dabā mēdz būt nesmukas krāsas? Es savā prātā to mākslīgo krāsu uzlabošanu pielīdzinu plastiskajām operācijām vai ēdienam kas ir tā piebāzts ar visādiem garšas uzlabotājiem, ka tu vairs nejūti tā patieso garšu. Lai veiksme pavada tevi tavā darbā..

    Reply
    1. admin

      Jā, arī manas domas ir līdzīgas. Reizēm gan gadās nofilmēt kaut ko dikti gaišu vai tumšu, bet kadri paši par sev man šķiet gana labi. Tad gan gribās tos nedaudz palabot, lai būtu skatāmi gan sev gan citiem. Esmu piebāzis Final Cut ProX softu pilnu ar LUT krāsu korekcijas rīkiem gan brīvajiem (pārsvarā pilnīgi bezjēdzīgiem), gan nedaudz arī maksas, kuri diemžēl daudz neatšķiras no free versijām. Esmu arī pārliecinājies, ka nav tā saucamās “maģiskās nūjiņas” , kas izlabotu patīkami skatāmu galīgu fufeli. Tag jau labāk tos kadrus mēģināt pielabot manuāli, par laimi, rīku rīku MPX ir gana liels vairums, kurus, soli pa solītim, sāku nedaudz apgūt. Kā jau minēju rakstiņā, tad spečuki (gan īsti gan tie,kuri sevi par tādiem ir iedomājušies) nereti sprēgā viens otra priekšā ar savām krāsu gammām blā,blā. Vienīgais ko gan varbūt vajadzētu pamēģināt, tas ir filtri uz kameras. Tas ir jāpapēta, lai gan bez kļūdīšanās reālajā darbībā, droši vien rezultāts īsts nebūs. Nu, kaut kā tā.

      Reply

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.