Vai ir Vērts Pielāgot Savu Web lapu HTTPS Komunikācijas Protokolam

Ja man būtu jāatbild uz jautājumu par https komunikācijas protokola pielietošanu, ar pāris vārdiem atbildētu- ir vērts.

Sacīšu godīgi, ka neesmu nekāds dižais interneta tīkla spečuks , bet ir lietas, kuras nevar nepamanīt darbojoties šajā sfērā. Vienalga, vai tu esi advancēts websaitu developeris, vai vienkāršs WordPress emuāra īpašnieks un rakstnieks.

Nav nekāds noslēpums, ka informāciju, kura ir tiešsaistē, dažādi nekrietneļi var apskatīt nesankcionēti, vai pat izmantota savtīgos vai noziedzīgos nolūkos. Kā klasisks un visai sāpīgs piemērs būtu jūsu kredītkartes vai bankas datu izmantošana, tātad klasiska zādzība, kas ir krimināli sodāms akts.

Ja jau hakeri uzlauž dažādu valstu militāros un citus serverus, tad ko gan var teikt par parastu mirstīgo.

Ir jau gan lietas, kuras pielietojot, kaut nedaudz varam arī paši uzlabot sava Web īpašuma drošību.

Pēc personīgās pieredzes varu teikt, ka pat tik populārais HostGator Hostings, gadus trīs atpakaļ nebija nekāds šķērslis, lai dažās manās lapelēs hakeri uzspēlētu austrumu tautu mūziku, bet saturs izplēnējis nekurienē.

Tātad hostinga, jeb mājas lapas vai citu digitālo datu uzturēšanas serveris, izvēle būtu viens no drošības faktoriem ko parasts, neadvancēts interneta lietotājs varētu izvērtēt.

Populārās un nosacīti drošās hostinga kompānijas piedāvā dažus drošības paaugstināšanas risinājumus.

Ņemsim, kaut vai Namecheap, Inc (US).

Drošībai (Security) tiek piedāvāts:

SSL (secure socket layer) sertifikāts ir interneta drošības protokols, un svarīgs,  lai aizsargātu jūsu vietnes apmeklētāju konfidenciālus datus pret krāpšanu un identitātes zādzību. Par šo interneta vietnes drošības pasākumu pāris vārdos detalizētāk nedaudz vēlāk;

WhoisGuard– Personīgo datu kā vārds, e-pasts, adrese un telefona numurs, kuri tiek uzrādīti pie domēna reģistrēšanas, aizsardzība pret interneta marketinga firmām, spameriem un citiem krāpniekiem. Namecheap pašreiz par šo pakalpojumu prasa 2.88$ sākot no otro gadu, jo pirmais gads ir par brīvu;

Premium DNS– kā rakstīts Namechap mājas lapā „One of the world’s most robust DNS platforms“. Tātad, viena no pasaulē stiprākajām DNS platformām. Pašreiz par 4.88$ gadā.

Ja WhoisGuard un Premium DNS iegāde un ieviešana vispārējā gadījumā nesagādā nekādas grūtības vai papildus zināšanas, tad ar SSL var būt nedaudz sarežģītāk, bet, arī tā nav nekāda ķīniešu ābece.

Konkurence tiešsaistē ir liela un arvien vairāk gan klients gan interneta meklētāji pievērš uzmanību mājas lapu drošībai un datu konfidencialitātei. Par SSL sertifikāta esamību var vizuāli pārliecināties zaļajai atslēgai meklētāja joslā un konsoles „https“. Dažādās tīmekļa pārlūkprogrammās tas var atšķirties. Skatīt bildi apakšā.

Ko saka Wikipedia par „https“ (Hypertext Transfer Protocol Secure)

„HTTPS ir komunikācijas protokols drošai saziņai datortīklā, ar plašu izmantošanu internetā. Tehniski tas pats par sevi nav protokols, drīzāk tas ir vienkāršs hiperteksta transporta protokols – HTTP, kurš strādā caur transporta slāņa šifrēšanas mehānismiem TLS/SSL, tādējādi papildinot standarta HTTP sakarus ar TLS/SSL drošības iespējām. HTTPS izveides mērķis ir novērst informācijas nesankcionētu pārtveršanu un man-in-the-middle uzbrukumus.“

SSL sertifikātus var iedalīt vairākos līmeņos vai grupās kā Ar domēna pārbaudi (DV), Ar uzņēmuma pārbaudi (OV) un Ar paplašinātu pārbaudi (EV) kas Namecheap pašlaik maksā 88.88 $/gadā.

Parastajām mazajām mājas lapām vairāk interesē un ir piemērots DV sertifikāts. Tas ir sākuma līmeņa SSL-sertifikāti ar domēna pārbaudi ir viens no ātrāk izdodamajiem sertifikātu tipiem un nav vajadzīgi papildus dokumenti. Pašreiz vislētākais un populārākais PositiveSSL par 9.00$/gadā pie Namechap.com

Kā uzinstalēt SSL sertifikātu?

Negrasos visās detaļās izklāstīt šo procesu, tikai varu, pēc savas pieredzes, teikt, ka tas nav sevišķi sarežģīts process un onlainā ir atrodami samērā daudz priekšā sacījumi vai rādījumi Youtube krātuvē. Man personīgi tas pirmo reizi aizņēma nedaudz mazāk par vienu stundu lai gan es neesmu galīgi svešs ar cPanel un dažādām citām tehniskas dabas niansēm. Pilnīgi svešam, tikai ar WordPress platformas lietotāja iemaņām, var būt arī samērā grūti uzinstalēt SSL, bet ne neiespējami.

Var rasties jautājums, vai man vispār šis SSL drošības sertifikāts ir vajadzīgs un, kā jau es sākumā minēju, jā. Tas gan nenozīmē, ka bez https jūs vairs nevarēsiet justies komfortabli ar savu blogu tiešsaistē.

Internetā var atrast dažādus viedokļus par SSL pielietošanas lietderību. Vienā balsī gan neviens nebļauj, ka tas ir kaut kas super, vai, tieši otrādi, nekam nederīgs pasākums. Kā jau visās lietās, ir savi plusi un mīnusi.

Pie mīnusiem varētu pieskaitīt nedaudz lēnāka lapas atvēršanās. Es gan to personīgi neesmu pamanījis pat ar publiski pieejamiem web lapas ātruma mērītājiem. Iesaka arī pielietot https tikai tām interneta vietnes daļām, kuras satur aizsargājamu un sensitīvu informāciju. Nu, un droši vien jau vēl ko var piemeklēt kā mīnusus. Jā, piemirsu, kā nelielu neērtību varētu minēt arī dažu spraudņu (plugin) deaktivizēšanās, bet, nedaudz pameklējot infomāciju netā, to parasti ir nācies izlabot.

Par plusiem runājot, jau minētā drošība un, kas arī nav mazsvarīgi, pat ļoti svarīgi, cik SSL sertifikāta esamība patīk vai nepatīk interneta meklētājiem Google, Bing, Yahoo un citiem.

Varu atkal no personīgās pieredzes un novērojumiem teikt, pēc https ieviešanas mani novērtējumi (ranking) Google meklētājā ir uzlabojošies. Tas gan nenozīmē, ka SSL ir burvju nūjiņa. Bez kvalitatīva satura un pienācīga SEO (search engine optimization) nekādi sertifikāti jums nepalīdzēs rāpties pa Google kāpnēm uz pirmo lapu.

Var jau būt ka ir lietderīgi izvērtēt mājas lapu un tiešām pie liela apjoma, kādu no lapām vai ziņām atstāt pierastajā http režīmā, daži speciālisti tā iesaka. Es personīgi neseperēju un savos web īpašumos esmu aktivizējis SSL sertifikātu ar zaļo atslēdziņu meklētāju logā.

Kā jau esmu šinī „godīgs darbs internetā“ lapā daudzkārt minējis, Wealthy Affiliate (Turīgie Partneri) ir vieta kur ne tikai smeļos zināšanas un padomus Interneta Mārketinga jomā, bet šī ir arī pilnvērtīga un droša hostinga kompānija, domēnu iegādes vieta un vēl dažādi labumu un ērtības.

Kā vienu no šādām ērtībām un pat finansiālo izdevību, varu minēt- ar viena klikšķi aktivizējamu SSL sertifikāta aktivizēšanu uz WA hostinga esoša domēna. Nekādi sertifikātu iegādes procesi un cPanel darbības un gaidīšanas.

Lai Wealthy Affiliate Premium biedru  esošajā web lapā aktivizētu vai deaktivizētu  SiteSSL (HTTPS), ir nepieciešams nospiest on vai off un pēc piecām sekundēm šis process ir izpildīts. Nekādas papildus izmaksas un čakara.

Nobeigumā gribu teikt, ka, pat neizmantojot lielo informācijas un zinību bāzi, Wealthy Affiliate, var būt tikai kā droša web lapu hostinga vieta,domēnu iegāde un arī brīva SSL sertifikāta saņemšanas iespēja.

Cik tas maksā?

Tas jau bija minēts Wealthy Affiliate aprakstā, tikai nedaudz paskaitot, 25 USD mēnesī par iespēju uzturēt līdz 25 lapām plus SSL sertifikāts plus 24/7 atbasts, reāls atbalsts, kur tevi neseperē cik zinošs vai nezinošs esi interneta niansēs, plus iespēja pelnīt ļoti labus partnerības procentus piesaistot jaunus dalībniekus. Iknedēļas webināri (tiešsaistes apmācība, kur vari uzdot ta jebkādus, pat, varbūt diletantiskus, jautājumus un noteikti saņemt atbildi. Vēl, kas man ļoti patīk ir tas, ka esmu ieguvis desmitiem, ja ne simtiem draugus. Jā, pārsvarā tie ir ne rokas spiediena attālumā, kaut gan ir arī nedaudz spiedienu bijuši. Ārī tie nedaudzie no mūszemes ir lieliski onlain kolēģi, kurus pilnvērtīgi var likt līdzās aizjūras Džoniem un Elizabetēm.

Es pieņemu, ka kāds vietējais aka „guru“, lasot manus spriedelējumus, var daudz ko iebilst. Nē, ne iebilst, bet nosprēgāt, ka tas viss ir fuffelis, īsti interneta džeki un džekenes, par tādām vietā (Wealthy Affiliate u.c.) pasmīn. Lai nu paliek šie kadri, esmu nedaudz jau pie tiem pieradis, bet par nožēlu, daudzi vietējie spečuki vēl un vēl reizēm liek sevi manīt ar savu vīpsnājošo attieksmi pret parastajiem ar savu web lapu darboties gribošiem kā es un daudzi citi.

Tikai, reizēm šiem specukiem gribas pavaicāt, kur tad jūs esiet ar savām zināšanām, kāpēc neko prātīgu latviešu valodā nevar atrast internetā?

Nav jau tā ka nekā nava, bet, pat salīdzinot ar mūsu lielā, daudziem tik netīkamā, kaimiņa Krievijas vai krievu valodā esošā lietderīgā informācija, ir nesalīdzināma lielāka un vērtīgāka. Kaut gan arī blēžu un lamatas tur ir daudz vairāk. Par angļu valodā piejamo es vispār klusēju, īstenībā onlainā ir iespējams sameklēt jebkādu, pilnīgi jebkādu informāciju ( arī dezinformāciju par nožēlu).

Tāds ir mūsu laikmets un es personīgi esmu gandarīts, ka spēju, kaut nedaudz, sekot līdzi straujajam mūsdienas attīstības tempam un, kāpēc gan neizmantot internetu, kā iespēju uzlabot savus dzīves apstākļus.

Nevaru vēl pašlaik apgalvot ka MacBook klēpjdators ir man vienīgais darba rīks un neko citu, lai nopelnītu maizei un degvielai auto bākā, vairs nevajaga, bet…Bet, cītīgi turpinot iesākto, es zinu, ka nepaies ilgs laiks, ka varēšu strādāt sēžot Bora Bora pludmalē.

Tātad pašreiz ir izdarīts neliels, bet nozīmīgs solītis. SSL drošības sertifikāts ar HTTPS norādi meklētāju logā, ir manas web lapas stabilāks nostiprinājums interneta īpašumu džungļos.

Ja tiešām ir pienācis brīdis, ka ātri ir nepieciešama nauda, tad variet pamēģināt šeit.

 

2 Comments

 1. Andris

  Tā ir taisnība, ka Google reāli skatā uz SSL drošības sertifikātiem. Laikam jau drīz tā būs Must Have lieta lai daudz maz kotētos meklētājā. Kaut gan vienkāršam blogam par makšķerēšanas niansēm, tas arī nav varbūt nemaz tik būtiski.
  Jūsu uzrādītā Wealthy Affiliate hostinga bezmaksas risinājums liekas samērā ērts risinājums https ieviešanai.

  Reply
  1. Andrejs

   Tā jau tas droši vien arī ir. Kaut gan, domāku, ka var arī iztikt bez https komunikāijas protokola. Ne jau visiem ir tik daudz kas slēpjams savos personiskajos datos, vārdā vai pat telefona numurā. Tad kāpēc lai saržģītu savu blogu ar papildus spraudņiem un citām weblapas ātrumu ietekmējošām detaļām. Ja runājam par reālu SSL sertifikāta nepieciešamību, tad WA dod tiešām ērtu tā ieviešanas atrisinājumu.

   Reply

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.